قطره طلای- ذرت

0تومان

قطره طلای ذرت

قطره طلای ذرت

قطره طلا و تغذيه ذرت:

ذرت در آسيا و اروپا به صورت وحشي قبل از كشف آمريكا توسط كريستف كلمب وجود داشته وليكن در موقع كشف امريكا كريستف كلمب (سال ۱۴۹۲ ميلادي) متوجه شد سرخپوستان آمريكا از اين گياه استفاده زراعي مي‌نمايند. امروزه بعد از برنج و گندم توليد آن در مقام بعدي قرار دارد. از گياه ذرت در صنعت استفاده‌هاي زيادي مي‌شود. در حال حاضر، روغن ذرت يكي از بهترين روغن‌هاي خوراكي مي‌باشد. همچنين آن را در صنايع كاغذ‌سازي، پلاستيك سازي، تهيه رنگ و ورني، تهيه چسب، صابون، نشاسته و كاغذهايي كه براي كودكان و يا به صورت تنقلات و غيره استفاده مي‌شود.

آب و هواي ايران براي ذرت مناسب مي‌باشد و در نقاط مختلف ايران ذرت را براي استفاده از دانه و يا علوفه كشت مي‌نمايند. ذرت به جز خاك­هاي خيلي سبك يا سنگين رسي در بقیه خاك­ها به خوبي رشد مي‌كند. ذرت مواد غذايي بسيار زيادي از خاك خارج مي‌كند به همين دليل با تغذيه خوب برداشت عملكرد بالا امكان‌پذير مي‌باشد. ذرت در مقابل كود ازته عكس العمل خوبي نشان مي‌دهد و داراي رنگ سبز تيره و رشد خوبي مي‌شود. آزمايشات انجام شده نشان داده كه ذرت روزانه ۵/۲ كيلو ازت در هكتار در موقع گل دادن از زمين برداشت مي‌كند، مقدار مورد نياز به طور معمول در حدود ۱۷۰تا ۲۵۰ كيلوگرم در هكتار مي‌باشد.

فسفر تكامل گل، دانه و نيز رسيدن دانه را تسريع مي‌كند و به همين منظور در زمان تلقيح تا تشكيل دانه در حدود ۷۰% فسفر مورد نياز گياه مصرف مي‌شود.

در اثر كمبود فسفر عملكرد محصول كاهش مي‌يابد، ميوه‌ها و دانه‌ها هم نامرغوب می‌شوند. معمولاً نشانه كمبود فسفر در برگهاي پيرتر به صورت رنگسبز مايل به تيره ظاهر مي‌شود و بر روي ميوه (بلال در ذرت) رديف دانه‌ها نامنظم شده و بيشتر اوقات دانه‌ها پر نمي‌شوند و گاهي قسمت بالاي بلال بدون دانه خواهد شد.

در اثر كمبود شديد پتاسيم، كناره برگ­ها سوخته و در صورت پيشرفت كمبود، برگ­ها خشك مي‌شوند. گياهي كه دچار كمبود پتاسيم است در مقابل سرما، خشكي، شوري و حمله قارچ‌ها بسیار حساس مي‌باشد. چون ساقه‌اش محكم و مقاوم نيست، خيلي سريع ورس می­کند. در اثر كمبود پتاسيم در ساقه‌هاي ذرت گره‌اي بوجود مي‌آيد كه در اين گره‌ها تركيبات آهن جمع شده است، ذرت نياز زيادي به مواد غذايي دارد. از يك هكتار ذرت علوفه‌اي با برداشت ۶۰ تن در هكتار ۱۵۰ تا ۱۸۰ كيلو نيتروژن و ۶۰ كيلو فسفر و ۱۶۰ تا ۲۰۰ كيلو پتاسيم از خاك خارج مي‌شود.

كمبود منيزيم در ذرت از برگ­هاي پيرتر شروع مي‌شود در قاعده برگ نقاط سبز تيره مشاهده مي‌شود كه در زمينه زرد روشن برگ قرار دارد و زردي روي برگ­ها به صورت نواري است در نوك برگ­ها اثر سوختگي مشاهده مي‌شود. كمبود منگنز مانند كمبود منيزيم است زيرا هر دو زردي بين رگبرگ­ها را پديد مي‌آورند. ولي كمبود منيزيم در برگ­هاي پيرتر و كمبود منگنز در برگ­هاي جوان‌تر ديده مي‌شود. مقدار منگنز مورد نياز گياهان در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم در هكتار است.

به طوركلي مي‌توان گفت تغذيه خوب در ذرت نه تنها باعث ازدياد عملكرد محصول مي‌شود بلكه ساقه ذرت را در مقابل خوابيدگي و همچنين پوسيدگي ريشه ذرت مقاوم مي‌كند ضمناً پوسيدگي ميوه‌هاي ذرت اگر چنانچه ازت، فسفر و پتاس (NPK) و ميكرو المنت مورد نياز به اندازه كافي در دسترس گياه باشد كمتر مي‌شود.

آزمايشاتي كه در سال ۱۹۷۷ آقاي Gupta و همكاران انجام شد نشان داد كه محلول پاشي و تغذيه برگي بر روي مزارع ذرت موجب ازدياد عملكرد محصول را باعث مي‌شود و بهترين
نتيجه را از نظر تعداد دفعات محلول پاشي Diazeliondo در سال ۱۹۷۷ سه مرتبه محلول پاشي تشخيص داده ‌اند و در آزمايشاتي كه روي ذرت در سال ۱۳۷۱ انجام گرديد عملكرد خوبي بدست آمد و بهترين موقع براي محلول پاشي ۳ الي ۴ بار از زمان پيدايش گل تا خميري شدن دانه هر بار حداقل ۶ ليتر در هكتار پيشنهاد مي‌شود.

اميدواريم با تغذيه صحيح برگي با كود قطره طلا بتواند عملكرد محصول خوبي در ذرت‌هاي علوفه‌اي و دانه‌اي به دست بياوريد.

قطره طلای ذرت

معرفی:

قطره طلای ذرت کود مایع برگی است که برای افزایش رشد گیاه و تحریک گل دهی و تشکیل میوه و افزایش عملکرد گیاه ذرت ساخته شده است. این کود به نحوی تولید و فرموله شده که تمام عناصر غذایی مورد نیاز گیاه ذرت را دارا می­باشد. استفاده از این کود در مزارع ذرت و دیگر گیاهان زراعی ضمن تقویت کلی گیاه، باعث افزایش گل دهی و جلوگیری از ریزش گل­ها و در نهایت بهبود کیفیت و کمیت محصول می­گردد.

 

 

ترکیبات:

عناصر ماکرو (درصد)

عناصر میکرو (درصد)
N P2O5 K2O Fe Mn Cu Zn B Mo

Mg

۱۰

۷ ۱۰ ۰٫۳ ۰٫۴ ۰٫۴ ۰٫۵ ۱ ۰٫۱

۰٫۴

 

مزایای کود مایع قطره طلای ذرت:

  • دارای نسبت مناسب عناصر غذایی مورد نیاز ذرت علوفه­ای و دانه­ای.
  • افزایش عملکرد محصول با تامین عناصر غذایی ضروری.
  • افزایش و بهبود رشد گیاه با تامین نسبت متعادل عناصر غذایی مورد نیاز گیاه.
  • جذب سریع عناصر و مشاهده اثرات کود در مدت کوتاهی بعد از مصرف.
  • دارا بودن درصد بالای پتاس که موجب مقاومت گیاه به خشکی، سرما و آفات می­گردد.

راهنمای کاربرد:

روش مصرف

مقدار مصرف زمان مصرف

محلول پاشی

۳ تا ۵ لیتر در هکتار

۴ تا ۶ برگی ذرت

قبل از ظهور گل آذین نر

 

برنامه غذایی ذرت بر اساس محصولات فروشگاه آند:

نام محصول

مقدار و روش کاربرد زمان مصرف
بذر مال روی صفار ۸ لیتر

 

کود مایع قطره طلای ذرت

۳ تا ۵ لیتر در هکتار، محلول پاشی ۴ تا ۶ برگی
قطره طلای بر ۱۰ تا ۱۲ لیتر در هکتار، محلول پاشی

۴ تا ۶ برگی

میکرو استارتر

۵ تا ۷ کیلوگرم در هکتار، همراه آبیاری پس از تشکیل سیستم ریشه­ای
میکرو بنفش ۲ تا ۵ در هزار، محلول پاشی

قبل از ظهور گل آذین­های نر، ظهور گل ماده

میکروقاح

 
میکرو بنفش ۷ تا ۱۰ کیلوگرم در هکتار، همراه آبیاری دانه بندی

 

توجه:

  • فروشگاه آند در قبال عواملی که خارج از کنترل شرکت بوده و یا در اثر استفاده نادرست از محصول باشد، مسئولیتی نمی­پذیرد.
  • در مصرف این کود به تنهایی و یا در اختلاط با سایر کودها و سموم، حتماً ابتدا در سطح محدود آزمایش شود.
  • مقادیر توصیه شده به صورت کلی بوده و توصیه می­شود برای حصول اطمینان با کارشناسان منطقه­ای ما مشورت شود.
ابعاد (طول × عرض × ارتفاع) 0 x 0 x 0
وزن 0 Kilogram